ФАЙЛОВЕ
3D моделите на този сайт се предоставят само за образователни и нетърговски цели. Търговска употреба не е разрешена. Изтегляйки или използвайки тези модели, вие се съгласявате да спазвате тези условия и потвърждавате, че носите пълна отговорност за всички действия, предприети с моделите. Собствениците на сайта не носят отговорност за злоупотреби или нарушения, произтичащи от използването на тези модели.
Преди да изтеглите файловете, моля запознайте се с нашите Условия за ползване и Често Задавани Въпроси!
ИНФОРМАЦИЯ
Въпреки че името на Михаил Михайлов, по една или друга причина, не е добило популярността, която заслужава, той е сред най-важните автори между Първата и Втората световна война и творчеството му представлява етап от развитието на българската скулптура. Създаденото от него вълнува поколения творци и специалистите, и интересуващите се от българска скулптура добре познават емблематичната фигура на лъв, намираща се пред сградата на Министерството на вътрешните работи на ул. „6-ти септември“ в столицата. Той работи в областта на портрета, фигуралната композиция, монументалната скулптура и голото тяло.
Наред със значителна галерия от скулптирани образи през годините Михайлов създава и лъвската фигура, известна като една от най-хубавите в българската монументална скулптура, която днес се намира пред Министерството на вътрешните работи. Изработена е през 1938 г. като интегрална част от цялостната програма за декорация на сградата. Автор на иновативната за времето концепция е арх. Георги Овчаров. Сградата е завършена през 1940 г. и въпреки значително променената градска среда днес, все още може да се долови нейният основен замисъл – профилът на зданието е замислен като изсечена от камък монументална пластика, разгърната в единство със заобикалящата среда като продължение на ходовата линия и в съответствие с пейзажния фон – релефа на Витоша. Сградата е пример за прилагане на концепцията за „органическа архитектура“ на Франк Лойд Райт, в която оформлението на фасадата играе съществена роля. Освен уникални по замисъла си обемни решения, част от които е и разполагането на лъва пред западната фасада, модерното оформление включва и стенописи, и е един от емблематичните примери за решение, в което е постигнато единно внушение на героичното. Освен Михайлов в скулптурната декорация участва още Любен Димитров, който изработва елементи по фасадата и вътрешното стълбище. Гранитният лъв на Михаил Михайлов е поставен върху ниска каменна стена, която служи както за отделяне на двете нива на терена, така и за постамент и по този начин въвежда почти авангардната за този момент в България функция на скулптурата като посредник в диалога с градската култура. Предназначението на фигурата е било да обединява уличното пространство с вътрешния двор, когато, според първоначалните проекти, западната фасада е била отворена в партера. Скулптурната украса в интериора и по фасадите е органически свързана с цялото и участва в композицията със стенописите. Особено смело решение е отделни декоративни елементи да се заместят с необработени каменни блокове, които имат функцията и звученето на произведения. За фон на гранитната лъвска фигура са служели декоративните композиции „Труд“ и „Среща“ – стенописи на западната фасада, изпълнени от Дечко Узунов с казеинова техника върху белия облицовъчен камък.
Източник: Galina Dekova, A Platform for Arts of the Institute of Art Studies, BAS, https://artstudies.bg/platforma/restoration-of-memory-the-dimensions-of-heroism-and-the-sculptor-mihail-mihaylov/?lang=en
ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПАМЕТНИКА
Автор: Михаил Михайлов (скулптор)
Заглавие: неизвестно
Година на създаване: 1938
Период: 1918-1944
Местоположение: София, ул. „Шести септември“ 29
ДАННИ ЗА ДИГИТАЛНИЯ МОДЕЛ
Автор: Красимир Даскалов
Година на сканиране: 2021
Метод: Фотограметрия
Техника: Canon EOS 750D + Canon EF50mm f/1.8 STM
Снимки: 197
Полигони: 2,941,514